Колач од бадеми со шери

Posted by: Marta

October 11th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

•30 грама Шеќер во прав
•100 грама Шеќер
•100 грама Путер
•1 Кора од портокал
•1 Кора од лимон
•1 кесичка/ки Ванилин Шеќер
•200 грама Брашно
•40 милилитри Бело слатко вино (шери)
•200 грама Бадеми
•5 Јајца

ПОДГОТОВКА:
Измешајте 200 грама брашно со 50 грама шеќер, путерот, 1 јајце и лажица ладна вода. Завиткајте го тестото во фолија и оставете го во фрижидер околу 30 минути. Одвојте ги жолчките од белките. Жолчките кремасто изметете ги со шеќерот и ванилниот шеќер. Додајте ги бадемите, шерито и кората од лимон и од портокал. Белките изматете ги во снег и додајте ги на смесата. Рерната загрејте ја на 200 степени. Расукајте го тестото во круг и со него покријте подмачкан плех.
Додајте го филот и печете го колачот 30 – 40 минути. Оставете го да се олади, посипете со шеќер во прав и сервирајте го.

This entry was posted on Tuesday, October 11th, 2011 at 14:06 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.