Банички

Posted by: Marta

October 11th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ПОСНИ РЕЦЕПТИ

Состојки
1кг брашно
1 мала коцка квасец
1 лажица сол
1/2 лажица шеќер
вода (колку прима тестото)
Фил по желба (може да се прават со сирење,урда,мелено месо, спанаќ,праз,кисела зелка)

Со сите состојки се замесува тесто со млака вода. Кога тестото добро ќе се измеси се прават топчиња (околу 8), секое од топчињата се премачкува со зејтин и се остават да одстојат 10 минути. Потоа секое топче се расукува, се прави тенка кора. Кога ќе се направи кората на неа се става фил по желба. Кората се витка во ролат и потоа се истегнува и се превиткува во форма круг. Откако ќе се направат се оставаат едно половина час да стасаат и потоа се печат 40-тина минути на 250 степени.

This entry was posted on Tuesday, October 11th, 2011 at 13:05 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ПОСНИ РЕЦЕПТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.