Њоки во крем сос со пилешко и тиквици

Posted by: Marta

October 10th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Состојки:

600гр њоки (замрзнати)
1 лажица масло
400гр пилешко бело месо
2 тиквици (400гр)
200гр павлака
Сол, бибер
магдоносПодготовка:

Њоките сварете ги во посолена вода, а потоа исплакнете ги. Пилешкото исецкајте го на коцки и пропржете го на загреано масло. Кога месото ќе потемни, додадете ги тиквичките исецкани на коцки и оставете ги 3-4 минути.

Додадете павлака, зачини и претходно сварените њоки. Промешајте на тивок оган неколку минути.

Пред да послужите декорирајте со сецкан магдонос.

This entry was posted on Monday, October 10th, 2011 at 16:28 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.