Чоколадна мока со цимет – кaфе

Posted by: Marta

October 10th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Потребни состојки:
40 г млечно чоколадо, исечкано
200 мл инстант кафе
100 мл пола-пола (90мл млеко 90мл слатка павлака)
шлаг
1 цимет стапче
1 лажичка цимет во прав

Начин на подготовка:

 Ставете го чоколадото во тенџере и истото поставете го врз друго во кое ќе врие вода. Откако чоколадото ќе се стопи, додадете го микост од слатка павлака и млеко и мешајте додека смесата целосно не се соедини. На крајот додадете го кафето и скоро целиот цимет и мешајте додека не добиете фина пенлива смеса.
Сервирање: Ова кафе може да се служи на два начина. Едниот начин е веднаш да го послужите додека е топло, сипувајќи го во поголема шолја. Другиот начин е да го тргнете од оган да се олади, потоа да го оставите 1 час во фрижидер и на крајот да го послужите во висока стаклена чаша. Во двата случаи се декорира со шлаг, цимет стапче и цимет во прав.

This entry was posted on Monday, October 10th, 2011 at 14:18 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>