Сарма од лозов лист

Posted by: Marta

October 10th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

Потребни состојки

40 лозови листови,  500 гр. мешано мелено месо ,  100 гр. ориз (кочански),  1 главицa кромид , масло за јадење,  нане (мирудија), сол , црн и црвен пипер.

Подготвување

Во тава на оган го ставаме ситно сечканиот кромид да се пржи, го додаваме и меленото месо, посолуваме и ставаме црн пипер. Откако малку ќе се пропржи меленото месо, га додаваме оризот, зачинуваме со мирудија  и црвен пипер. Го допржуваме уште 2-3 минути и го тргаме од огнот. Лозовите листови убаво ги миеме и ги попаруваме со жешка вода за малку да омекнат. На листовите ставаме од смесата со мелено месо и мотаме сарми. Сармите ги редиме во тенџере, ги прелеваме со вода, ставаме малку доматно пире  и заптжуваме со запршка (во тавче ставаме масло за јадење и една лажица брашно, оставаме малку да зарумени). Запршката ја истураме во тенџерето, поклопуваме и го оставаме тенџерето на тивок оган да се варат сармите околу 2 часа.
Сармите ги сервираме со кисело млеко или павлака.

This entry was posted on Monday, October 10th, 2011 at 13:50 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.