Салата со кикирики

Posted by: Marta

October 10th, 2011 >> САЛАТИ

Состојки:

  • 200 гр моцарела
  • 1 лажичка вегета пикантна
  • 50 мл маслиново масло
  • 100 гр бел грав
  • 100 гр пченка
  • 120 гр авокадо исечено на коцки
  • 50 гр исушени брусница
  • 100 гр печени солени кикирики
  • 2-3 лажици оцетПодготовка

Исечете ја моцарелата на коцки, посипете ги со лажичка пикантна вегета и додадете 1-2 лажици маслиново масло.

Исеченото сирење маринирајте го десет минути, а потоа додадете грав, пченка, авокадо, брусници и додадете сецкани кикирики.
Во садот со состојките истурете го останатото маслиново масло, оцетот и посипете го остатокот од пикантната вегета.

This entry was posted on Monday, October 10th, 2011 at 16:05 and is filed under САЛАТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.