Зачинето печено пилешко со овесни снегулки

Posted by: Marta

October 10th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

Потребни состојки:

8 копани
1 чаша јогурт
4 пилешки стекови
1 лажичка лут сос
500 гр. овесни снегулки
1 лажичка црвен пипер
Сол и црн бибер

Подготовка

Отстранете ја кожата од копаните и добро измијте ги и копаните и пилешкото.

Во посебен сад ставете го јогуртот и лутиот сос и промешајте. Додадете ги копаните и стековите и оставете ги 20 минути да отстојат.

Во кеса за замрзнување ставете ги овесните снегулки, црвениот пипер, солта и црниот пипер. Додајте ги копаните и стековите и промешајте се додека месото не биде прекриено со снегулки.

Вака приготвеното месо ставете го ви чинија и оставете го да отстои во фрижидер околу 30 минути.

Откако ќе се стегне месото, загрејте ја рерната на температура од 220 степени целзиусови. Во тава за печење намачкана со зејтин додадете го месото и печете околу 40 минути.

Вака подготвеното месо ставете го во чинија за сервирање врз која претходно сте ставиле листови од зелена салата. Послужете го месото со тартар сос.

 

 

This entry was posted on Monday, October 10th, 2011 at 14:11 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.