Двонаменска салата од јајца, салама и пиперки

Posted by: Marta

October 10th, 2011 >> САЛАТИ

Потребни состојки:

 • 6 јајца
 • 1 кесичка солени крекери
 • 1 целер
 • 2 зелена пиперка
 • 200 гр. пилешка салама
 • 200 гр. Кашкавал
 • 300 гр. Мајонез
 • 2 лажици млеко
 • 1 главица кромид
 • Сол и црн пипер
 • 6 лепчиња ( по можност коцкасти или кружни).

Подготовка:

Сварете ги јајцата во вода во која сте додале малку сол. Јајцата треба да бидат тврдо сварени. Откако ќе се сварат, тргнете ги од оган и оставете ги да се изладат.

Во посебен сад искршете ги крекерите на ситни парчиња. Потоа ситно исецкајте го целерот и кромидот и додадете ги во смесата. Саламата и кашкавалот изрендајте ги на ситната страна од рендето и додадете ги во смесата. Исецкајте ги пиперките на ситни коцкички и додадете ги. Откако ќе се изладат јајцата, изрендајте ги и додадете ги во смесата. Потоа наросете сол и црн пипер и додајте го мајонезот и млекото. Мешајте додека смесата не се соедини.

Вака приготвената салата можете веднаш да ја послужите.

Исто така, може да ја послужите со лепчиња. Врз лепчињата ставете од салатата со јајца, салама и пиперки и рамномерно распоредете. Ставете ги лепчињата во тава  врз која претходно сте ставиле хартија за печење. Печете во рерна 4-5 минути на температура од 180 степени целзиусови.

This entry was posted on Monday, October 10th, 2011 at 15:27 and is filed under САЛАТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.