Пита со јаболки – Аlberto`s apple pie!

Posted by: Marta

October 9th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Состојки

1 кг јаболки, 4 јајца, 8 лажици ржано брашно, 6 лажици шеќер, 1 прашок за пециво, 125 гр путер,1 ванила.

Подготовка

Путерот се растопува, се додава шеќерот, јајцата, брашното, прашакот за пециво и ванилата и се заедно се меша. Се става во плех и потоа одозгора се редат излупените и на тркалца исечени јаболки. Се пече во загреана рерна на 180 Ц околу 35 минути.

This entry was posted on Sunday, October 9th, 2011 at 19:23 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>