Кокошка во тесто

Posted by: Marta

October 9th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Овој рецепт го научив од мајка ми, и е едно од омилените јадења во нашето семејство.

Потребни состојки

1 ситно пиле ( максимум тежина до 1,5 кг)

800 гр. брашно   ;    1/2 маргарин за готвење

Подготовка

Пилето се обарува околу 30-тина минути ( внимавајте да не се превари) Се трга настрана од водата да се олади. Се замесува тесто од 800 гр. брасно, 1 лажиче  сол и 400 гр. млака вода. Тестото треба да биде меко како за леб ( не многу меко ). Се расукува кора со дебелина од 1 см. Пилето се полни со половина маргарин и целото се премчкува со вегета. Се става на средината на арсуканата кора и се преклопува како во плик. Целото пиле треба да е обмотано со тесто. Се пече во подмачкано тавче со маргарин на 250 С околу 1 час ( додека не добиете убава румена крцкава кора на тестото). Се служи со печен компир.

This entry was posted on Sunday, October 9th, 2011 at 14:14 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>