Мексиканско чили кон карне (chili con carne)

Posted by: Marta

October 7th, 2011 >> ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

Состојки:

–       1 голем црвен кромид

–       2-3 пиперки

–       Неколку чешниња лук

–       500 грама мелено месо

–       1 филџан свежо исечкани зачини (нане, босилек, магдонос, коријандер)

–       1 лажица маслиново масло

–       1 лажица чили

–       3 лажици вински оцет

–       500 грама грав

–       Неколку поголеми домати

–       Изрендан кашкавал

–       Павлака

 

Подготовка:

На страна сварете го гравот.

Ситно исечкајте ги кромидот, пиперките, лукот и доматите.

Пржете ги лукот, кромидот и пиперките. Кога кромидот ќе „позлати“, додадете го месото и зачините и гответе сѐ додека месото не биде готово. Додадете ги оцетот, гравот и доматите, и гответе на ниска температура сѐ додека не се стопат доматите. Послужете со ориз и гарнирајте со рендан кашкавал, кромид и павлака

This entry was posted on Friday, October 7th, 2011 at 15:35 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.