Бомбици со лешници и виски

Posted by: Marta

October 7th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Еве го рецептот на Ане за вкусните бомбици со лешници и виски кои мајка и најчесто ги прави за Божиќ.

300 гр. лешници,

250 гр путер,

300 гр  чоколадо,

250 гр шеќер во прав

5-6 големи лажици виски.

Подготовка

Лешниците се сецкаат и малку се потпечуваат. Путерот се мати и се додава чоколадото рендано, шеќерот, лешниците и вискито. Смесата се остава да отстои 1-2 часа во фрижидер и после се обликуваат бомбици и се сервираат во хартиени украсни корпички.

This entry was posted on Friday, October 7th, 2011 at 15:41 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.