Хумус-арапска салата

Posted by: Marta

August 15th, 2011 >> ПОСНИ РЕЦЕПТИ, САЛАТИ

Хумус-арапска салата (*** без масло ***)
300 гр. печена леблебија
1 голема лажица таан
сок од 1/2 лимон
сол,
1 чесне лук,
1 китка магдонос.
вода

Леблебијата се меле сосема ситно додека не се претвори во брашно.
Во голема чинија најпрво се меша водата, лимонот, солта, таанот и лукот (ситно исецкан).
Потоа се додава мелената леблебија и се меша се додека не се добие хомогена смеса
со густина по желба. Може да се направи погуста и да се служи за макање, а може и поретка
за да се служи како прелив за шпагети. Густината се регулира со додавање вода.
На крајот во смесата се додава и магдоносот.

This entry was posted on Monday, August 15th, 2011 at 13:18 and is filed under ПОСНИ РЕЦЕПТИ, САЛАТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.