Гибаница

Posted by: Marta

August 15th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Еве го рецептот за гибаница која се прави за 10 минути!
5 јајца
500 g сирење
100 ml зејтин
300 ml кисела вода
500 g свежи кори
1 прашок за пециво, сол

Измешајте ги во еден сад сите состојки освен корите. Тавчето намачкајте го со зејтин и ставете една кора. Сите други кори, освен една која ќе ја оставите за најгоре, гужвајте ги, потопувајте ги во јајцата и редете ги во тавчето.  Ставете ја последната кора, во еден слој и  истурете го остатокот од јајцата врз нив, попрскајте со зејтин и печете.Печете ја гибаницата во загреана рерна на 220°C околу 25-30 минути.

This entry was posted on Monday, August 15th, 2011 at 15:11 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.